Příspěvky: 429
Zaregistrován
20. 9. 2011
Najskôr sem dám príslušný odkaz na "Slobodnú encyklopédiu" - http://sk.wikipedia.org/wiki/Karol_I._(Uhorsko)
A tu je môj 1. denárik Karola Róberta, ktorý som získal vďaka tomuto fóru (vďaka Braňo):
Obrázky:
Příspěvky: 111
Zaregistrován
18. 2. 2012
O Karolu Robertovi se tady zatím nějak moc nepíše, tak přidávám můj nedávny "úlovek" - parvus (dorbná mince ze Szegedu?)
Obrázky:
Příspěvky: 111
Zaregistrován
18. 2. 2012
Možná se to tady již někdy probíralo - první ražby uherských grošů Karla Róberta d`Anjou a zjevné propojení motivu s neapolskými groši anjouovců.
Obrázky:
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Áno, preberalo...Anjouovci boli riadna chobotnica s chápadlami skrz celú Európu. Uhorský groš, ako prvý uhorský vyšší nominál zarazil Karol Róbert (1329) a za vzor si zobral mince, ktoré poznal z domova, teda Neapolu.
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Na úvod trochu info z wikipédie:
"Na počiatku roku 1300 mocný magnát Pavol Šúbic uznal Karolov nárok na trón a pozval ho do Uhorska. Jeho starý otec toto pozvanie prijal, Karolovi poskytol menší finančný príspevok a poslal ho do Uhorska upevniť svoj dedičný nárok pred Ondrejom III. Karol, vtedy ešte malé dieťa, sa vylodil v Splite v auguste roku 1300 a vydal sa na cestu do Záhrebu, kde bol uznaný za uhorského kráľa ďalším vplyvným magnátom Ugrinom Čákom.
Keď 14. januára nasledovného roku Ondrej III. zomrel, Karola v Ostrihome arcibiskup Gregor korunoval náhradnou korunou, pretože svätoštefanská koruna bola v rukách jeho protivníkov. Uhorský snem neuznal jeho vládu a na trón presadzoval Václava III., syna českého kráľa Václava II. Mladý Václav súhlasil so zvolením a zásnubami s dcérou Ondreja III., a bol korunovaný svätoštefanskou korunou v Stoličnom Belehrade arcibiskupom Jánom Kaločským.
Po korunovácií jeho súpera sa stiahol do Slavónska, kde jeho stúpenci medzitým upevnili jeho moc. V septembri 1302 začal obliehať Budín, ale nemohol okupovať hlavné mesto kráľovstva a preto sa znova stiahol do Chorvátska. 31. mája 1303 pápež Bonifác VIII. potvrdil Karolov nárok na trón a jeho strýko z matkinej strany Albrecht I. mu prisľúbil vojenskú pomoc. V lete 1304 dorazil Václav II. do Uhorska na požiadavku svojho syna za účelom podporiť jeho moc v kráľovstve. Václav II. si však plne uvedomoval nestabilnú pozíciu syna na tróne, preto sa rozhodol opustiť krajinu a Václav III. ho nasledoval. Keď sa Karol Róbert dopočul zvesti o Václavovom odchode, spojil sily s Rudolfom I. a spolu napadli České kráľovstvo. Nedokázali však obsadiť Kutnú Horu a Karol bol nútený sa stiahnuť do Uhorska.
Uhorský snem však ešte stále neuznal Karola za kráľa. V auguste 1305 Václav III., teraz už český kráľ, prenechal uhorskú korunu Ottovi III., vojvodovi bavorskému, ktorý bol vnukom uhorského kráľa Belu IV. Otto si prišiel pre svätoštefanskú korunu, ktorú mu nasadil vesprémsky a čanádsky biskup 6. decembra. Ale ani Otto nebol schopný vládnuť. V priebehu roku 1306 sa Karol Róbert z Anjou zmocnil Ostrihomu, Spišského hradu, Zvolena a Budína.
V júni 1307 Otto III. navštívil mocného Ladislava Kána Sedmohradského, ale ten ho uväznil. 10. októbra 1307 Uhorský snem na zhromaždení učinil Karola Róberta kráľom Uhorska, no najmocnejší šľachtici Matúš Čák, Aba Omodej a Ladislav Kán ho neprestali ignorovať. Ku koncu roka prepustil Ladislav Kán Otta III., ktorý opustil krajinu. Ladislav odmietal vydať Karolovi uhorskú korunu bez ktorej nemohol byť právoplatným uhorským kráľom. Po tomto zhromaždení bola potvrdená teória o nedotknuteľnosti kráľa a biskup vyzval Ladislava Kána, aby vydal uhorskú korunu, ten však výzvu odmietol. Pápežský legát dal teda korunovať Karola novou korunou arcibiskupom Tomášom z Ostrihomu 15. júna 1309. Konečne pod hrozbami pápežského legáta Ladislav Kán vydal korunu a Karol Róbert bol, už tretí raz, korunovaný svätoštefanskou korunou za uhorského kráľa, a to 27. augusta 1310 znova arcibiskupom z Ostrihomu."
Mincu, ktorú tu dnes chcem predstaviť je vôbec prvou mincou, ktorú dal raziť Karol Róbert. Bolo to v roku 1301 v Záhrebe, teda po svojej prvej korunovácii a mal vtedy len 13 rokov.
Pohl uvádza, že sa jedná o denár, no mne sa javí skôr ako napodobenia viedenského fenigu. Zaujímavým prvkom je štvrtený (!) anjouovsko-uhorský znak. V ďalších obdobiach bol iba polený.
Huszár 449, značka S - C, hmotnosť 0,43 g
Obrázok 1 - strieborný denár, mal by byť pravý 😉
Obrázok 2 - medené dobové falzum
Obrázok 3 - novodobý fake, ktorým je v poslednej dobe zamorený ebay 👿
Obrázky:
Příspěvky: 6 411
Zaregistrován
10. 6. 2006
Zrejme je prvá minca tvoja, keď budem u teba musím na to bližšie pozrieť. Nechcem ťa dopredu strašiť (hlavne z fotky), ale pripadá mi tiež ako novodobý fake, aj keď na výbornej úrovni. Ako hovorím, len som publikoval svoje pochybnosti, netvrdím to na 100% a nechcem ťa strašiť, zrejme sa mýlim.
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
:roll: podľa čoho tak súdiš a kazíš mi radosť?
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Porovnával som detaily s asi 10 mincami (Pannonia Terra, Nudelman) a vyzerá v pohode...
Příspěvky: 6 411
Zaregistrován
10. 6. 2006
Nechcem ti kaziť radosť, pokecáme o ňom. Je to len intuícia, sorry.😉
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Rád uvítam názory ostatných. Mincu mám od predajcu z Maďarska, už som od neho bral viackrát, to ale nemusí nič znamenať...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.