Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Btw. ja nevychádzam len z vlastného pozorovania, ale aj z Huszárovho katalógu sedmohradských mincí. Preto som prekvapený, že síce dal do poznámky, že sa jedná o inú korunu, ale neuviedol akú.
Příspěvky: 1 534
Zaregistrován
19. 1. 2008
tady bych asi nehledal nějakou konkrétní korunu. Svatoštěpánská koruna to jistě být nemůže, v té době již 5 let uherským králem nebyl .. a ostatně nebyl jím nikdy ani korunován. V obou případech se jedná (dle mého názoru) o knížecí korunu, tak jak ji předepisovala tehdejší heraldická pravidla, bez nějakého konkrétního vzoru. Takže je pravda, že řezač měl heraldicky předepsaný vzor koruny, ale konkrétní ztvárnění bylo na něm.
Příspěvky: 2 438
Zaregistrován
19. 4. 2014
Pani nemate pravdu.Sigur on nemal abstraktnu korunu ale zrovna Svatostefansku a lepsie prevedenu ako na uhorskych minciach a to nie je vsetko, navyse aj opis na minciach mal "RE.HUN" KRAL HUNGARIE.....pridavam foto
Obrázky:
mamabc1234@gmail.com
Příspěvky: 2 438
Zaregistrován
19. 4. 2014
http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3030&lotNo=25206
Tak tu je to na zivo a myslim aj nadherna minca ,to sa bezne nevidi
mamabc1234@gmail.com
Příspěvky: 2 438
Zaregistrován
19. 4. 2014
http://sincona.bidinside.com/en/lot/8273/siebenbrgen-gabriel-bethlen-1613-1629/
Prvy link minca z roku 1621 dei gratia/z bozej milosti/ kral hungarie aj s uhorskou korunou .Tu je to jasne bol predsa v B.B.v auguste 1620 vyhlaseni za uhorskeho krala.po podpisani mieru s Ferdinandom sa vzdal tytulu.No ako vidiet nic si s toho nerobil a tytul pouzival az do smrti...druha minca rok 1629 znova aj tytul oj koruna.Na to aby to clovek pochopil musi toho o nom vela vediet o jeho planoch ,ambiciach ,povahe.proste z Ferdinanda si nic nerobil ,mozno preto ze mu odmietol dat za zenu jeho dceru alebo mu len chcel dokazat kto je.A za zmienku stoji este jedna vec.bez hanby sa nazyva kral hungarie ale doma sa tytuluje iba Princeps Transylvanie /knieza/.Na to ma ale vazny dovod pretoze ako vazalsky stat pod osmanskou risou podlieha sultanovy a s toho ma vacsi strach ako s Ferdinanda
mamabc1234@gmail.com
Příspěvky: 8 388
Zaregistrován
24. 3. 2010
Potreboval by som pomôcť s tým bordelom, čo je nalepený na reverze. Skúšal som chelaton, ale takmer vôbec nezaberal. Keby to nebola vzácnejšia značka N-T (Ján Zápoľský, Veľká Baňa, gróf Jakub Tornallyai), tak by som to asi ani neriešil, skrátka mi to tam vadí. Malo by sa jednať o kvalitnejšie striebro. Môžem vyskúšať napríklad ultrazvuk?
Obrázky:
Příspěvky: 554
Zaregistrován
10. 1. 2013
Sigur ultrazvuk by som moc neskúšal,pár mincí som skúšal čistiť a kde to bolo porovité tam to vytriaslo aj patinu a bordel ostal.
Příspěvky: 1 363
Zaregistrován
20. 12. 2012
Bohužel musím dát zuzimu za pravdu.Podobně zabordelenou minci jsem se snažil naivně vyčistit ultrazvukem a takhle do dopadlo.Takže ultrazvuk pouze na brýle a šperky.Možná ještě na zlaté mince.
Obrázky:
Příspěvky: 9 216
Zaregistrován
15. 7. 2007
na vine neni ultrazvuk. na vine je zpusob, kterym mince zkorodovala. ty mince uz byly odepsane pred cistenim (v tom smyslu, ze byly korozi uz zasazeny do hloubky tak, jak je ted videt po jejim odstraneni). kazdopadne neco jineho je cistit ultrazvukem kompaktni a kvalitni minci a neco jineho tyhle nehomogenni plisky, kterym to urcite neprospeje.
nicmene - osobne jsem ultrazvuk zkousel pouze na novodobych razbach a zjednodusene receno na mince rucne razene bych to radeji neriskoval (staci se podivat, jak takova stredoveka mince bezne na vybrusu vypada a nemuze vas prekvapit, ze se muze zacit az drolit). ale to neni tento pripad, tedy zpet ke korozi.
ono je totiz dobre vedet jeste pred nakupem, s cim si clovek poradi a s cim ne. a zda se mu to vyplati (casove i materialove). kdyz sleduji soucasne zvyky kupujicich, koupi zkorodovanou mince za cenu perfektne zachovane v dojmu, ze si s tim fixinela nebo chelaton poradi. vysledky jsou ale velmi obvykle stejne, jako zname u prodejcu cisticu.
kdyz si kupuji minci s korozi ja, mam tyto pohnutky:
1) znam presne, o jaky typ koroze se jedna a vim, co me pod ni ceka a jak ji odstranim
2) koroze se mi libi, provedu pouze stabilizaci a necistim
3) porizuju si testovaci material (zcela vyjimecne)
ja si dovolim koupit nekdy i dost odepsanou minci, ktere proste sam venuji urcity cas (tj. nekolik hodin jako relax). pokud by se ale melo jednat o vydelecnou cinnost, tak napr. za slusne a citlive vycisteni te sigurovi mince bych si nerekl mene nez 500,- (ci jakykoliv ekvivalent tomu odpovidajici), protoze prace s tim by bylo na nekolik hodin. pokud to clovek neumi, nema na to cas nebo do toho nechce investovat, nemel by takove mince kupovat. vetsinou pak dojde navic k tomu, ze diky netrpelivosti ci neznalosti ty mince jeste znici vic, nez je nutne. ono vzdycky bezrozmyslove machani v chelatonu nemusi minci prospet (tedy spis ji neprospeje temer nikdy).
celkove razim jednoduchou filosofii. pokud nemate cas a naladu korozi odstranovat (nebo nevite jak na to a nejste natolik zodpovedni, abyste se nejdriv potrebne znalosti naucili na numismatickem odpadu), minci radeji prodejte nebo vymente jak je a neberte si na svedomi jeji zniceni.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.