Dobrý den, jsem naprostý amatér a vlastním a kupuji si pouze nové stříbrné mince od ČM v proof kvalitě, ať už jako dárek nebo protože se mi líbí motiv. Mám to pro své potěšení. Po nákupu si minci vždy prohlédnu, aniž bych jí vyndal z kapsle a vrátím zpět do etue a jinak s ní nemanipuluju. Skladovány jsou při pokojové teplotě.
Nyní jsem zjistil, že dost mincí začalo od okrajů jakoby oranžovět. Nevím jak je to možné, když nikdy nebyly vyndané z kapsle a jsou stále zavřené. Jsem z toho trochu zděšený, myslel jsem, že budou stále stejně lesklé a ne, že mi třeba jen 2-3 roky staré mince a medaile udělají tohle. Co se s tím dá dělat, je to na reklamaci?
Nebolo by na škodu vložiť kvalitnejšie foto mince. Najprv si treba ujasniť od koho sú proof mince kupované. Pokiaľ sú kupované lacnejšie a z druhej ruky, mohlo sa stať, že predchádzajúci majiteľ s nimi manipuloval a mal ich z bublinky vybrané. Dotyk spotených prstov zanechá na minci svoje následky aj keby ich hneď zotrel napr. vatou. Ale myslím si, že pokiaľ neboli vyberané z bublinky, tento stav oxidácie spôsobilo uloženie vo vlhkejšom prostredí. Už sa tu toho na Sběrateli.com popísalo dosť. Tie plastové bublinky nie sú vzduchotesné a za nejaký rok sa aj vo vnútri začne prejavovať následok skladovania. Staršie byty a baráky týmito vlhkostnými prejavmi trpia podstatne viac ako novodobé paneláky, kde je zase suchý vzduch. A občas sa stane, že aj na proofke sa časom objaví kaz v dôsledku zníženej kvality strižku. Osobne si myslím, že ak je oxidácia rovnomerná, tak v budúcnosti sa môže vytvoriť v osobitú a zaujímavú patinu. Tá minci na hodnote len pridá. No trvá to minimálne 50 rokov. Treba sa kontaktovať so skúsenejším zberateľom z blízkeho okolia nech to posúdi. Ťažko tu niekto poradí len z písaného slova. Už kvalitnejšia fotka napovie viac.
Mince jsou vždy koupené přímo u prodejce, nejčastěji Česká mincovna a osobně vyzvednuté. Asi bude problém v tom skladování, nevěnoval jsem tomu pozornost a hlavně mě nenapadlo, že se toto může stát. Přemístím, ale nemám v bytě moc možností. Něco jsem vyfotil, ale myslím, že pro ukázku bude stačit jedna mince. Např. u této mě zaráží, že v sérii vyšlo 5 mincí, já postupně koupil všechny a tři nejstarší (2012, 2013, 2014) už mají tento problém, dvě nejnovější zatím ne. Není to asi tak dobře vidět, ale mince je kolem dokola taková oranžová/rezavá.
A můžu se zeptat, kde se dozvím něco rozumného o té patině, o které píšete. Děkuji
Obrázky:
Toto je akurát tak predražená haraburda ( 2000 kc )za ktorú nikdy nedostanete vložené peniaze späť. Ale keď to máte pre vlastné potešenie tak je to aj tak jedno
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Vladosik, tu nižšie je rubrika Nápovědy a návody. Už tam je minimálne 10 tém, ktoré sa venujú skladovaniu aj čisteniu mincí. Treba si nájsť čas a prelúskať tieto témy. Oni sa nachádzajú vo viacerých sekciách. Bohužiaľ, pokiaľ sú proof mince skladované v nevyhovujúcom prostredí, ten proces oxidácie je už nezvratný. Jediná prevencia je uložiť proofky na suchom mieste alebo vo vákuovom vrecku. Aj tak po desiatich rokoch minimálne každá druhá začne naberať od okraja jemnú patinu. A patina je proces povrchovej oxidácie. Tak ako starneme my, tak predsa starne aj bežný materiál. Mám tiež niekoľko proof mincí už viac ako 10 rokov a ten jav je na nich patrný. Zmieril som sa s tým, že nebudú ako zrkadlo a žily mi to netrhá. Niekto ich zas vyberie a jemne prečistí. Sú všelijaké prípravky. Lenže tým pádom sa minca pomaly znehodnotí a časom to tak či tak vidno. Potom nemá zmysel vyhadzovať veľké peniaze za proofky. Samozrejme každý si môže so svojimi mincami robiť čo chce. Ja by som ich nechal tak a maximálne našiel suché miesto na uloženie. Ak by sa ozval tunajší moderátor ,,Oliver", ten by to objasnil fundovanejšie. Je chemik a v tejto problematike odborník. A za tie roky popísal túto otázku celkom obstojne. Lenže ako hovorím, tieto veci sa tu riešili počas rokov po celom fóre. Takže si treba nájsť čas a študovať príspevky odhora až dolu. Človek sa dozvie plno zaujímavých vecí aj z tejto oblasti.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.