Moderátoři: dejvy, pavlinka, smith, regula_jan
Od roku 1915 do roku 1996 sídlil tento poštovní úřad nově v prostorách domu na ulici Francouzská 14/16 (mnohokrát přejmenovaná ulic, naposledy Milady Horákové 14/16).
Právě tady byla podaná vaše zásilka ...😃
(1.3.1996 byla pošta 609 00 Brno 9 uzavřena. Jako památka na ni, je oranžová poštovní schránka na tomto domě...)
Obrázky:
Zdravím vás a díky za zajímavé info o PŮ - Brno jak se časem stěhují a bohužel aj ruší úřady a také v podstatě kus historie …trochu odbočující téma …. Ja v ČR nežijí už hodně dlouho ale musím říct ze mě je opravdu České - Pošty moooc líto je to v podstatě obrovská ostuda .. žijí ve Švýcarsku tady snad žádné poštovní úřady nikdy nerušili -( neberu v podtaz Banky 🥵 popřípadě přestěhovali jinam … Napr. Se divím nedávno jsem si četl článek ja druhy nejbohatší Čech a dokonce 168 nejbohatší člověk na světě!!! Pan Krestinsky koupil British - post 🏤 a bůh ví co jeste vlastní v Británie fotbalové kluby atd … tak nevím proč nekoupí tu českou postu a nepomůže ?
Dobrý den
po čase se pro zajímavost vracím ke svým příspěvkům. Nechci příliš zatěžovat zcela specifické vlákno.
Psal jsem o svých nálezech zejména celivstvostí s razítky.
Dlouho jsem přemýšlel zda-li se mám v této věci více angažovat, ale závěr byl už jasný.
I z tohoto vlákna je zřejmé, jak obrovská porce bádání nad razítky, v tomto případě z Brna je. Ve svých materiálech jsem proto pouze vyčlenil celistvostí z období protektorátu, kde mám kromě pár edicí slušné zastoupení a tuto kolekci jsem již upravil do sbírkové podoby. Hovořím o celistvostech a pouze s razítky z Brna.
Protektorát je dnes bídně hodnocen, ale dopisy zas nejsou tak špatné.
A za druhé jsem vyselektoval zajímavé obálky, kde ovšem nehraje roli samotné razítko ale spíše spojení s dobovými , zejména reklamními obálkami.
Tady ovšem nejdu cestou Brněnské specialisace, ale zakládám si jakousi menší sbírečku zajímavých dobových obálek(ne pohledu).
pro zajímavost uvádím foto.
Závěr:
- Razítka Brna zcela profesionálně zpracovává autor tohoto vlákna a přeji mu pevnou vuli na jeho další rozpravy.
- Pro jakéhokoli jiného filatelistu je dobré si občas příspěvky přečíst a zamyslet se nad vlastními koncepcemi.
- Můj pohled snad přináší snazší cestu- Nad velkým množstvím materiálu se nemá cenu pouštět do snah zbytečných, ani zcela opouštět nějaké dílčí postupy. Taková zlatá střední cesta.
- Razítka já mám spojené spíše než se známkami s obálkami a pohledy, kde si mohu zároven přečíst co se kdysi odehrávalo. Je to velice zajímavé.
Příloha-
1 pěkna předválečná karta s dobrou hodnotou
2-3 detaily poštovních tiskopisů s Brněnskými razítky, které beru katalogově blízké obálkám,
3-4- už poválečné dopisy se zajímavými reklamami
(TÝDEN PROTI ALKOHLISMU:-))))
Obrázky:
A ta již zmiňovaná nová budova brněnského nádražního poštovního úřadu? Bohužel, jak už jsem prve uvedl, žádné fotografie ze zahájení poštovního povozu v nových prostorách, žádné novinové články, žádná jména ani fotografie architekta ani personálního obsazení tehdejšího vedení úřadu, nic z toho jsem dosud neobjevil! A to i přesto, že jistě muselo jít o významnou a slavnostní událost, pošta jako státní úřad měla na počátku 20. století ve společnosti svoji vážnost a významné postavení. Dostupných informací a dobových dokumentů, popřípadě fotografií z „pravěku brněnské dvojky“, tedy z období rakousko-uherské monarchie, se do dnešní doby dochovalo skutečně minimum. Alespoň takový je výsledek mého dosavadního dlouholetého snažení se něčeho dopátrat v běžně dostupných archívech na našem území.
Tady bych chtěl požádat Ty z vás, co toto moje povídání čtete a umíte líp jako já,vyhledávat v různých elektronických archívech, zda by se Vám nepodařilo cokoliv dohledat o stavbě nebo otevření této nové budovy... např. v dobovém tisku, např. Moravská orlice...
Moje fyzické pátrání v z Moravského zemského archívu v Brně bylo plané.... a do Vídně jsem se znovu zatím nedostal....
Předem děkuji!
Při listování a přehrabování se v různých šanonech a krabicích v archívech (učeně se této činnosti říká bádání, pátrání nebo hledání) jsem si uvědomil, že skoro vše, co se týká historie železnice v Brně, vzniku a existence nádražních budov brněnského hlavního nádraží, různá jeho zobrazení, rytiny, kresby, dokonce fotografie, jména a fotografie architektů, stavitelů a dalších významných osobností spojených se železnicí v Brně, to vše, jsou dnes lehce dostupné informace a materiály. V podstatě stačí si jen sednout doma k počítači a zapnout internet. Bohužel, totéž ale neplatí o městě Brně ve spojitosti s jeho historií poštovnictví a tamních poštovních úřadů. A tak vlastně právě jen a jen díky starým fotografiím a dobovým pohlednicím zobrazujících brněnské hlavní nádraží dnes nakonec víme, jak na počátku 20. století vypadala a kde přesně stála ona nově postavená samostatná budova brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2.
Nejstarší (!) snímek, který se mi nakonec podařilo dohledat, zobrazující tehdejší Bahnhofsplatz (Nádražní náměstí) a především novou budovu brněnského nádražního poštovního úřadu Brünn 2/Brno 2 (Bahnhofpostamt) - to je ta budova, před kterou na snímku stojí tramvaj - pochází z roku 1905 a stojí za to!
Obrázky:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.