Příspěvky: 8
Zaregistrován
1. 1. 2014
Zdravim pani a damy. Zdedil som niekolko CSR minci z obdobia 1918 - 1938 a rozhodol som sa ze ju dokoncim. Poslednych par tyzdnov o numizmatike studujem co sa da, ale nedostal som odpoved na jednu otazku, pre mna zasadnu.
Chcel by som mince zbierat ako investiciu do buducnosti pre decka. Mozno ma to chyti, mozno nie a budem riesit aj ine obdobia, avsak momentalne to beriem ako investiciu a preto toto obdobie, lebo tam par kvalitnych kuskov mam (podla obchodnika). Otazka je, oplati sa to ako dlhodoba investicia (desiatky rokov)? Povedzme vsetky kusy budu 1/1 a lepsie.
Příspěvky: 22 581
Zaregistrován
23. 10. 2006
Pokiaľ vlastníte z toho obdobia aj raritné mince hodnota je vysoká .
Navrhujem začať pozerať po zlatých minciach toho obdobia.
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Příspěvky: 10 715
Zaregistrován
26. 7. 2007
co su podla teba kvalitne kusky? resp. podla obchodnika?
podla mna v tak beznych minciach by zbieranie malo zmysel ako dlhodoba investicia len v kvalite 0/0 , proste bezchybna... ale nikto tu nieje jasnovidec a nikto ti nepovie aka situacia bude o 20 rokov.
lebo v kvalite 1/1 dokazes zbierku uzavriet v priebehu tyzdna...
grofik navrhuje zlate mince , to je mudre , ale tam kvalitne kusky nedokazes zaplatit ked si bezny clovek
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Příspěvky: 394
Zaregistrován
1. 9. 2012
No nemyslím si, ze bezny clovek by si nemohl dovolit jednou za cas nejaky dukatek za 7000Kc. myslim jednou za mesic,dva ,pet. Dle penez.
Příspěvky: 10 878
Zaregistrován
6. 2. 2009
Človek, ktorý si môže mesačne dovoliť dukát za 7000 už nie je bežný, ale patrí do trošku vyššej kasty, ako obyčajný smrteľník. 😉
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Příspěvky: 901
Zaregistrován
12. 12. 2009
Nofuture, jano zřejmě nemluvil o obyčejných 1d, ale o vyšších nominálech, kde je již cena pro běžného sběratele nedostupná. Samozřejmě, že z pohledu investice, je dobré dávatsvé finanční prostředky do něčeho co si uchovává dlouhodobě svoji hodnotu a má při následném prodeji i nějaký potenciál zhodnocení. Proto souhlasím s janom, že sbírat mince v kvalitě 1/1 není v tomto ohledu zrovna smysluplné, vyplatí se sbírat mince jen v dobrých stavech... to platí nejen u oběžných mincí, ale i u zlatých ražeb svatého Václava.
Mikol, nejdříve si ujasněte kolik jste schopen dlouhodobě, pravidelně každý měsíc vyčlenit z Vašeho rozpočtu a pak si ujasněte období a typ mincí, které chcete sbírat (ikdyž zde už jste si vybral první republiku) a poté si nastudujte nějakou literaturu a pak už jen s chutí do prvních nákupů.
Přebytky sad oběžných mincí Československo a ČR
http://coins.czechian.net/sady/
Příspěvky: 8
Zaregistrován
1. 1. 2014
Diky za rady, popravde planujem ist aj do ceskoslovenskych dukatov z rovnakeho obdobia, samo ze nie kazdy mesiac :-) Mozno neskor priberiem aj bankovky z tohto obdobia, tie ma tiez lakaju.
Inak trosku sa chytim poznamky od Trutnovaka, jak myslite ze 1/1 neni dobry stav? Podla roznych serverov a knih je 1 výtečná kvalita, tudiz mince prošla krátce oběhem. Všechny detaily jsou na ní patrné, ale nejsou již dokonale ostré. Při zkoumání lupou je v ploše vidět již větší množství drobných úhozů.
Kazdopadne chapem, ze mate viac skusenosti a viete o com hovorite (ak som v kvalite 1/1 schopny zozbierat cele obdobie za tyzden, tak to asi moc nema zmysel). Takze sa zameriam na co najvacsiu kvalitu. Este raz diky
Příspěvky: 901
Zaregistrován
12. 12. 2009
Dříve sběratelé moc na kvalitu nehleděli a byli rádi, že mají ve sbírce alespoň něco.
Dnes by každý chtěl mít tu nejlepší kvalitu avšak si dávejte pozor na titulky TOP stav, ražební lesk 0/0 atd... ne vždy je tomu tak jak se píše, proto je dobré najít si nejdříve nejběžnější mince (jsou to většinou v první republice mince 1938 ) kde se jich velice mnoho zachovalo v perfektním stavu a nastudovat si každý detail, abyste pak předešel zklamání ze špatného nákupu.
Přebytky sad oběžných mincí Československo a ČR
http://coins.czechian.net/sady/
Příspěvky: 13 791
Zaregistrován
6. 11. 2008
Pokud jako investice, tak mimo několik málo nejdražších ostatní jen ve stavu 0/0(RL). Druhou věcí je, že těchto mincí je u mnoha ročníků málo, tyto stavy se u některých neukazují na prodej. Také ceny jsou dle mého názoru po masivním růstu za posledních cca 10 let dost přestřelené a je tedy otázka, zde dnes jako investici nakupovat zrovna mince z tohoto období. U zlatých cs.dukátů a násobků jsou u běžnějších ročníků už ceny určitě dost přestřelené(u 1dukátu běžného ročníku v nákladu vyražených desetitisíců kusů za cenu dnes cca 7000Kč a více, tedy na cca 2,5násobku ceny kovu je nehorázně přehnané a jistě se už nemá kam v budoucnu zhodnocovat). U vzácných dukátových ročníků a lepčích násobků dukátu je to trochu jiná věc, ale tam je to hodne hlavně o větších penězích a nelze odhadnou kam se to bude pohybovat, podle oblíbenosti u "horních deseti tisíc" a zda tito lidé budou utrácet zbytečné peníze za mince, obrazy, porcelán, auta či sbírat cokoliv jiného. V krizi "módně" nakupovali tyto mince, dnes rostě popularita lepších obrazů a co bude módní pro tyto lidi za pět let...? Prostě doba kdy se do čs. zlatých a lepších mincí 1918-38 vyplatilo výhodně investovat byla dle mého názoru tak před 10-20 lety(dnes již asi nikoliv).
Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Příspěvky: 3 598
Zaregistrován
27. 2. 2010
Dělejte, jak uznáte za vhodné, ale nejprve bych doporučoval si projít vlákno o aukcích v sekci bankovek a poctivě proklikat ještě funkční tam uvedené odkazy na aukčních portálech. Troufnu si tvrdit, že pak uznáte, že to, co píše Dráček o dukátech, platí pro československé bankovky zcela jistě taky.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.