numizmatikagal napsal/a:
Minca tzv. Presslava civ - alebo pod. sa nerazila v Bratislave----- etc. ...
K tejto problematike ešte odporúčam zakúpiť si fľašku Plisky a na etikete si pozrieť, kde sa vyrába ...
(Pre tých, ktorý sa narodili až po tom, ako sa začali za niektoré vety dávať smajlíky ešte doplňujem, že za tú vetu by sa dnes asi mal dať smajlík.)
Nemusíte tam dávať smajlík - skúste nad tým trochu porozmýšlať - naštudovať si literatúru! V Bratislave sa začali raziť mince až v neskorom stredoveku v žiadnom prípade pred tým. Nemá to logiku raziť mince okolo roku 1000 a potom až o niekoľko sto rokov neskor!!!!! To by ste asi len chcely aby sa tam razili mince!! V tomto prípade ide len a len o to že zopár ľudí to iba chcelo aby sa to radilo medzi Bratislavské razby!!!
Myslím, že nápis SPHANUS REX / PRESLAVVA CIV je dosť jednoznačný 🙂 .
Zostáva zistiť, kto bol SPHANUS a kde leží PRESLAVVA, pre ktorú boli mince razené 😋 .
A len tak medzi rečou, asi treba začať rozlišovať "severskú napodobeninu" Huszár 5 a mince PRESLAVVA CIVITAS, o ktorých písala p. Vyvíjalová - viď foto 😁 😁
Nechci se Vás dotknout, ale argumentace musí být relevantní. Literaturu je skutečně užitečné studovat a dávat si věci do souvislostí. Zkuste se třeba seznámit s počátkem ruského mincovnictví. Tam se razily mince na přelomu desátého a jedenáctého století a pak pár století nic.
Český denár sv. Vojtěcha je znám také pouze ze zahraničních nálezů, čili argumentace že mince je známá jen z Gotlandu taky sama o sobě není průkazná atd.
Je to skutečně složitá problematika, která se zpravidla považuje za uzavřenou, až o ní okruh odborníků, který se jí dlouhodobě věnuje, v zásadě uzavře debatu a shodne se na nějakém aspoň základním názoru.
Podle článků, které zde byly zmiňovány, to až tak úplně nevypadá.
Asi bude nutné počkat a doufat, že se časem doplní informace o další nálezy.
V skutočnosti som Vaše stanovisko "nevedecky" podporil ... môj pliskový exces vychádzal z tohto, že nebyť (nepiť ?) Plisky, nedozvedel by som sa, že jestvuje v Bulharsku mesto Preslav, ktoré bolo v 10. storočí hlavným mestom vtedajšieho Bulharského štátu ... je to len ďalšia možnosť, ako kruhopis interpretovať ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Preslav
(mea maxima culpa !)
Obrázky:
Pravda je nie je dosť dobre podložená a zdokumentovaná razba mincí Štefana ,ale pokiaľ na začiatku panovania sídlil na Nitrianskom hrade a Bratislava a Ostrihom bol jeho trojuholník kde sa najčastejšie zdržiaval ako vladár je celkom možné mincovne sa tam mohli celkom kľudne nachádzať.....
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.