Příspěvky: 3 391
Zaregistrován
30. 9. 2010
ok, suhlas.
nie vzdy.
napr. v agresivnych hlinach je to niekedy bez akejkolvek patiny,
ale v takto agresivnych pudach je napadnuta koroziou aj samotna med, povrch je porovity a detaily su necitatelne.
takze pravdepodobnost najst takto hladky povrch bez patiny, u takto starej mince z Cu alebo bronzu, sa blizi nule.
takto hladky a zaroven ostry povrch nemaju ani Cu mince ktore su v pude len nejakych 50-150 rokov. o starsich ani nehovorim.
jacisin76@yahoo.com
Příspěvky: 384
Zaregistrován
21. 2. 2012
A co mince z piesku? Tam sa take patiny netvoria. Alebo áno?
Příspěvky: 188
Zaregistrován
6. 5. 2008
Tvorí sa aj v piesku. Záhoráci o tom vedia svoje. Je to práve výborné prostredie na vznik krásnej patiny. Velmi tomu pomáha,že piesok rýchle odvádza vodu.
Příspěvky: 384
Zaregistrován
21. 2. 2012
Patina sa v piesku vytvorí, o tom nič. Myslel som skôr, či taká hrubá ako sa tu rozoberalo. Keď vidím mince na ebay s piesočnou patinou, tak vyzerá inak ako táto hrubá zelená alebo olivová. Väčšinou je tenká so zrniečkami piesku.
Příspěvky: 8 270
Zaregistrován
12. 1. 2010
Pisecna patina je vlastne pseudopatina (jde vlastne o miniaturni zrnka pisku nalisovana na minci), pod ni byva normalni patina. Ta skutecne muze byt tenka i na minci ve velmi dobre zachovalosti, suche pisecne pudy casto maji vyborne konzervacni vlastnosti. Pokud jde o nalezy u nas / na Slovensku, tak plati vicemene to, co psal tocomabyt.
Příspěvky: 179
Zaregistrován
19. 6. 2012
Probíral se tu už vzhled a patina, ale co třeba váha jako indikátor pravosti/falešnosti mince. Nakolik má podle vás smysl se podle ní řídit? Vím, že se říká, že průměrná váha denáru se pohybuje okolo 3g, nebo sestercie okolo 26g. Když se pak ale člověk podívá do aukčního katalogu nějakého renomovaného domu, najde tam denáry blížící se vahou 4g, nebo sestercie pod 20g.
Příspěvky: 9 216
Zaregistrován
15. 7. 2007
vaha podle mne prilis nerekne, to uz spis (a ani ne vzdy) hustota. vaha je dana moznostmi vazeni a deleni materialu v tehdejsi dobe (pokud vim, razilo se podobne jako ve stredoveku al marco?). navic material muze byt ztracen opotrebenim (oterem pri obehu), okrajenim ci opilovanim. tudiz asi tu vahu dost s rezervou (i kdyz podezrele lehke kusy je asi lepsi vynechat)
Příspěvky: 8 270
Zaregistrován
12. 1. 2010
Mithridates: zalezi na tom jak clovek veri renome toho domu.. jinak ani jeden z uvedenych pripadu nevidim jako krajne problematicky, sestercius uz byl prece jen drobak, i kdyz vetsi (asi jako dnes padesatikoruna), obcas se vzal tensi kus kovu. Dival bych se ale jestli tam neni masivni doryvani. A 4g denar, pokud by nebyl zaroven od pohledu vetsi (mysleno vcetne mincovniho obrazu) tak to taky o nicem moc nesvedci. I kdyz ohledne razby al macro bych byl lehce skepticky v pripade denaru, 90% odchylek je plus minus 20%, pokud nepocitame billon denary Galliena apod. v obdobi praktickeho zhrouceni meny🙂
Příspěvky: 22
Zaregistrován
13. 11. 2013
Ta minca s Carom je umelo napatinovana ale krasne zachovala aj ja zhanam Cara ale peknu mincu v dostupnej cene je tazke najst... Umelu patinu je na minciach jednoduche urobit... vezmes si staru malu nadobu ,napr smaltovany stary hrniec,nalejes do hrnca olej pol centimetrovu hlbku,ked vlozis do neho mincu zapalis pod hrncom plyn a nechas olej zohriat az sa z neho dymi.. musite samozrejme vetrat ked to budete prevadzat doma v kuchyni mincu sem tam otoacate a pozorujete aku ma farbu patina ci ma pozadovanu tmavu farbu... olej sa pouziva:najlepsi je na cistenie zbrane ale ked ho nemate staci aj motorovy olej aj s nim sa da urobit pekna tmava patina... s jedlim olejom je patina taka svetlohneda ...
Příspěvky: 22
Zaregistrován
13. 11. 2013
Toto je moja minca s piesocnou patinou,mne sa ta patina paci tak ju cistit nebudem...
Obrázky:
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.