Příspěvky: 8
Zaregistrován
9. 10. 2007
V katalogu jsem se dozvěděl o tzv. průsvitkách. Chtěl jsem zjistit jaké typy průsvitek mam na svých známkách. Zkoušel jsem je prosvěcovat, ale žádné průsvitky jsem na známkách neviděl. Mohl by jste mi někdo prosím poradit, jak se dají průsvitky nalézt? děkuji za odpověd
Příspěvky: 5 817
Zaregistrován
21. 7. 2007
Záleží na tom, o jaké známky jde. Zdaleka ne každá známka průsvitku má, takže není dobré hledat tam, kde se nedá nic najít.
V principu - průsvitka patří k základním ochranným znakům, ale u známek se již v současnosti z tohoto důvodu nepoužívá, spíše jen k dekorativním účelům (na rozdíl třeba od bankovek, kde patří k základním ochranným znakům dodnes). Na známkách se používala téměř od počátku jejich vydávání; princip výroby je jednoduchý, ale nesnadno napodobitelný, protože jde o proceduru při výrobě papíru.
O výrobě průsvitek se rozepisovat nebudu, dá se to najít v mnoha knížkách; jak je určovat, se tam dá najít také, ale přece jen stručně:
Nejjednodušší způsob je podívat se na známku proti světlu, ale je také nejméně účinný, protože působí rušivě vlastní tisk známek. Lépe je průsvitka vidět, když položíš známku rubovou stranou nahoru na černý papír nebo do černé misky. Pokud ani to nepomůže, je lepší známku navlhčit. Nejdostupnější je voda, ta ale dokáže zlikvidovat lep čisté známky, takže je lepší pro tyto účely používat lékařský benzín, který rychle vyprchá. Pozor - rozpouští některé barvy, zejména fialová je na benzín velmi citlivá (v katalogu na toto bývá upozornění; pokud má někdo MICHEL a neumí německy, pak "wasserempfindlich" = citlivá na vodu, "benzinempfindlich" = citlivá na benzín).
Další možností je pořídit si přístroj na určování průsvitek; ten je však celkem drahý a ne vždy účinný.
Při hledání průsvitek mohu ze své praxe říci:
- na čistých známkách jsou průsvitky vidět zpravidla lépe než na razítkovaných
- na známkách Československa jsou průsvitky vidět dobře; pozor na Masaryka 60 hal. fialová a na známky s přítiskem Kongres a Slet (přítisk ztrácí v benzínu lesk)
- dobře bývají průsvitky vidět na starších známkách, třeba na Anglii a anglických koloniích; naopak utrpení je určovat průsvitky třeba u známek NDR
Příspěvky: 8
Zaregistrován
9. 10. 2007
Děkuji za vysvětlení jak se nalezne průsvitka,zkoušel jsem to proti světlu, ale dokonalé je hledání na listu černého papíru. Jde mi o známky Ruska a SSSR, mám dosti obsáhlou sbírku v ceně asi 15500 MiE. V katalogu je výraz často se opakující "ungezähnt" a ve slovníku ho nemohu nalézt. Mohl by jste mi zdělit překlad? Jde o výrazy oben ungezähnt , unten ungezähnt, mitte ungezähnt. Mám aršík Puškin 1y normales Papier za 2000 MiE . Můžete mi poradit kolik asi za něj mám žádat (je v bezvadném stavu)? Děkuji
Příspěvky: 5 817
Zaregistrován
21. 7. 2007
Ungezähnt - nezoubkovaná
oben - nahoře
unten - dole
mitte - uprostřed (toto se zpravidla týká dvojpásky, bývá uvedeno "Paar, mitte ungezähnt")
Vše je napsáno v Michlu na začátku včetně obrázků, které to vysvětlují.
Aršík Mi Bl.1y - podle Michla 2004/05 má katalog 1.000 Mi€; nevím odkud je uváděná hodnota 2.000, ale možná šel tolik nahoru. Pokud jsi si jistý, že jde o 1y, tak mi napiš, co si představuješ pod pojmem "gestrichenes Papier", abys měl jistotu, že ten to není. Pokud jej chceš prodat, pak záleží na tom, zda sběrateli nebo obchodníkovi; obchodník nabídne méně, protože i ten z toho musí něco mít. Nejjistější je aukce.
Jinak pro všechny, kteří pracují častěji s katalogy MICHEL doporučuji naučit se alespoň základy němčiny.
Příspěvky: 8
Zaregistrován
9. 10. 2007
Děkuji za vysvětlení výrazů. Pokud mam vysvětlit pojem "gestrichenes Papier" podle mě je to jakýsi křídový nalakovaný papír. Stejný typ papíru má například Block 37 nebo série hub číslo 2983x až 2987x. A1 mam jak x tak y. y=normales papier a cenový záznam Michl 06/07 je 2000 MiE. Neumím však tuto cenu přepočítat na Kč a nevím kolik mám od soukromníka za tento aršík žádat. Přitom vím že např aršík Tokio, u nás tak populární má záznam 180/250 MiE, přičemž poslední číslo filatelie uvádí že v nejnovějším katalogu Michl nyní vydaném se jeho cena ještě snížila. Znamená to že 2000 MiE "pohltí" hravě Block 2, Block 3,4,6,7,8,9,10 a pořád ještě zbývá. Z toho jsem usoudil že Block 1y je vlastně nejdražší aršík SSSR který jsem v katalogu nalezl. Vím že se MiE přepočítává 4-12 Kč. I kdybych tedy počítal 4 Kč, bylo by to 8000,- a nevím zda by mi to byl někdo ochotný zaplatit.
Příspěvky: 5 817
Zaregistrován
21. 7. 2007
Pozor na dva rozdílné pojmy, které jsou třeba právě u série hub - x je gestrichenes Papier, y je gelacktes Papier. On totiž pojem "gestrichenes Papier" není tak jednoduché vysvětlit. V doslovném překladu se jedná o "natíraný papír", ale nedá se už tak dobře specifikovat jak, čím a jak má vlastně vypadat. U nalakovaného je to jasné, ale natíraný papír je složitější a nejhorší je kombinace natíraný a lakovaný (u SSSR třeba Mi Bl. 46). Každopádně natíraný papír se zpravidla leskne více než normální a méně než lakovaný; u čistých známek se to dá celkem rozlišit, u razítkovaných, které byly vykoupané ve vodě, to může být obtížné rozpoznat.
Pokud se týká prodejní ceny, patří SSSR do roku 1960 k těm lépe likvidním, takže si myslím, že se dá prodat i za víc, jen najít kupce. Opravdu doporučuji aukci, tam se cena trhu projeví nejlépe.
Příspěvky: 4 640
Zaregistrován
30. 11. 2006
Nejlepší je na průsvitky MORLEY BEIGHT http://eshop.infofila.cz/morley-bright-detektor-prusvitek-2134
Suchá a rychlá cesta.
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.