
spravne...barvy na tisk 15 hal. se dovazely z rakouska a michaly se teprve v ti-
skarne,proto ty barevne odchylky,a aby se to nepletlo tak objevil Benes jeste rumelkovou...........🙄
vysledek je , ze 15haleru kreckuju v ocekavani barev jeste novejsich...ale 7.TD
mezi nimi neni.....😁

Nemôžem s Vami súhlasiť. Ja si naopak myslím, že Beneš konečne vo farbách hodnoty 15 hal. urobil poriadok a dal veci na pravú mieru. Faktom je, že filatelia je konzervatívna záľuba a radikálne zmeny prijímajú zberatelia ťažko. Pravdou však je aj to, že v tejto oblasti bolo treba urobiť poriadok.


Maxi, keď si pozrieš článok F. Beneša o farbe hodnoty 15 hal. je tam aj vývoj katalógovej terminológie ohľadom pomenovania farebných odtieňov. To, prečo s tým neurobili poriadok naši veľkí, by sa bolo treba opýtať ich, ale žiaľ nám už nikto z nich neodpovie. Štúdium jednotlivých TD a zostavovanie rekonštrukcií TD sa rozmohlo niekedy v osemdesiatych rokoch, v tej dobe vznikla aj Sekce knihtisku. V podstate môžeme hovoriť o cca 30 rokoch aktívneho bádania . Vďaka mravenčej práci mnohých zberateľov, sme dnes tam, kde sme. Konkrétne u hodnoty 15 hal. iba vtedy, keď sa do nej zahĺbiš, a začneš určovať ZP, TD, typy a farebné odtiene zistíš, aká neskutočne pestrá je táto hodnota. Zistíš súvislosti medzi jednotlivými TD a farbou, ktorou boli tlačené a ich perforáciou atď.
PS: Č o sa týka TD VII. Po prvýkrát som sa o nej dočítal v publikácii Hamra a Šaklouda Rukověť pro sběratele Hradčan, korá bola vydaná v roku 1998. Celá rekonštrukcia TD VII. vyšla v III. časti Rukověte pro sběratele Hradčan a to v roku 2005. Takže prvý kľúč k určovaniu ZP TD VII. je medzi zberateľmi 10 rokov.

doddie,davam ti plne za pravdu,rekonstrukce TD,objeveni 7.TD,rameckove typy jsou praci filatelistu a pred tim klobouk dolu,ja mam pouze strach ze jednou to bude tak daleko,ze k urceni tiskove barvy bude treba spektralni mikroskop....
PS....mas uz tu 7.TD pro mne?.......😁
jinak mam totozny nazor jako Blazek....

Výborná otázka. Tiež by ma zaujímala odpoveď na ňu. Podľa niektorých definícii by sa totiž mohlo jednať aj o viacnásobnú frankatúru - nie o farebnú.
Podobný prípad: Na celistvosti sú dve známky rovnakého kat. čísla, ale s rôznym zúbkovaním.
PS: Samozrejme viem, že za katalógovým číslom je ešte písmenko označujúce farbu / zúbkovanie, ale v katalógoch je zmienka len o číslach nie písmenkach ... Bolo by na čase, ak by filat. organizácie (ideálne by bolo spoločné vyhlásenie) uviedli presné definície, aby sme sa nemuseli riadiť podľa katalógov, lebo v nich je to uvedené v každom inak ...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.