Příspěvky: 6 411
Zaregistrován
10. 6. 2006
Jedna z najbežnejších Karolových mincí? To si nemyslím, tieto parvy sú vidieť, ale medzi najbežnejšie Karolove mince (bez ohľadu na nominál) sú denáre P 52. Takže si myslím, že celkom slušný nákup a gratulujem. Ten denár je solídny a značka naozaj pekná.
Příspěvky: 1 358
Zaregistrován
17. 9. 2009
Minule som práve viedol s Misom rozhovor a podla dostupnej literatury je vraj tento parvus s pismenom K najcastejsie zastupena minca medzi nalezmi karolovych minci, vravel som Misovi ze sa mi to nezda, ale ze ked to cital a je si isty nemam preco nesuhlasit.
Spravne Miso spominal si tento parv? (Parv ako vysklonovane slovo Parvus🙂 )
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Příspěvky: 310
Zaregistrován
21. 1. 2015
Tieto parvy s anjelikom a K čkom sa veľmi bežne vyskytujú v oblasti južného Maďarska a Slavónie. V našich zemepisných šírkach asi veľmi neobiehali.
Příspěvky: 6 411
Zaregistrován
10. 6. 2006
Stredo akú literatúru máš na mysli? Nálezy Karolových mincí celkom sledujem, avšak je pravda že výlučne z územia dnešného Slovenska a tu naozaj nehrajú prím. Fukiwarovo vysvetlenie je iná vec. Sadnem si k tomu ešte dnes a prekontrolujem to, vychádzam zo Slovenských numizmatík a Nálezov mincí na Slovensku II., III. a IV.
Příspěvky: 310
Zaregistrován
21. 1. 2015
To "veľmi bežne" by som upravil na "bežne" aby som príliš nedramatizoval. Ale myslím si že je to tretia najbežnejšia Karolova minca po P 52 a P 54. Pohl uvádza Szeged a to by výskytom celkom sedelo. Otázka je či to je parvus. Ja mám dva kusy a oba vážia okolo 0.5 g. Kľudne by sa dali nazvať aj denármi.
Ozaj Mišo, ten "drak" a kvietok je mimoriadne pekne vyrazený a vzácnejšia mincová značka, gratulujem...
Příspěvky: 6 411
Zaregistrován
10. 6. 2006
Podarilo sa mi vo všetkej literatúre ktorú mám k dispozícii dopátrať k týmto údajom, vo všetkých prípadoch (až na jednu výnimku zo Serede) som sa nedopátral o aký typ parvov či denárov sa jedná. Tabuľka však podopiera fukiwarov náhľad na dominanciu nálezov parvov z juhu bývalého Uhorska. Vychádzal som z dostupnej literatúry, je jasné, že mnoho nálezov je nepublikovaných. Zaujíma ma literatúra z ktorej si vychádzal ty MisoPN, veľmi by si mi pomohol, téma ma celkom zaujíma.
Obrázky:
Příspěvky: 965
Zaregistrován
21. 12. 2008
Ospravedlňujem sa, že reaguje až teraz, ale nebol som pri nete.
Bral som do úvahy len oficiálne nálezy v rámci celého bývalého Uhorska. Ten parvus, ktorý som prezentoval vyššie by mal patriť medzi mincu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v nálezoch v rámci celého Uhorska.
Archy čítal som to v práci od M. Budaja. Tejto minci sa tam pomerne pekne venuje a aj teória o razení v iných mincovniach ako je Szeged mi prišla pekne vysvetlená.
Příspěvky: 965
Zaregistrován
21. 12. 2008
Inač toto už je tretí parvus s písmenkom K, ktorý mám v zbierky. Čo sa týka hmotnosti tak je to tak ako píše fukiwara, a to 0,50g.
Příspěvky: 343
Zaregistrován
13. 9. 2012
Mohl by mi někdo pomoct s upřesněním nebo doplněním uvedených mincoven uherských panovníků v letech 1300 - 1540?
Syrmien/Szerén = ???
Cattaro = Kotor ???
Zara = Zadar ???
Enyed = ???
Příspěvky: 418
Zaregistrován
12. 6. 2012
Enyed je Aiud v Sedmohradsku, v blízkosti boli aj náleziska drahých kovov aj sa razilo, či aj konkrétne tam chvíľu niečo treba ešte zistiť...
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.