Moderátoři: dejvy, pavlinka, smith, regula_jan
Příspěvky: 4 195
Zaregistrován
7. 6. 2010
Evropa1 napsal/a:
Samozřejmě chápu, že námětová filatelie je jistou snahou přitáhnout mladé, začínající sběratele, ale již nechápu výstavní exponáty na světových výstavách.
Sbírání evrových mincí je zcela regulerní obor, kde jsou dodrženy jistá pravidla. To se o námětové sbírce motýlů, která je tvořena známkami z celého světa, hodnot zcela různých měnových systémů a z období sta let, říci nedá.
Vazne? Ved to je tvrdenie uplne mimo co tu pisete. Euro mince tiez sa zbieraju podla nametu, statu, atd... Aspon co viem z rozpravania kolegu zberatela. Myslim si, ze numizmatika je popularna aj kvoli tomu, ze vela ludi resp. ta bohatsia komunita, nema kde ukladat svoje peniaze.
http://www.infofila.cz/dziak-jan-autor-157
moje články
Příspěvky: 1 796
Zaregistrován
23. 10. 2010
Evropa: s mincemi se to dá těžko srovnávat, především kvůli relat. omezenějšímu spektru témat u mincí, na rozdíl u známek (možná se pletu, ale nevím, kolik existuje mincí s malárií, loutkami, raketoplánem apod) - prostě většinou, hlava, číslo a zvíře:) Jinak - na jednu stranu nechcete být ovce a držet se nějakého úzu, ale na druhou stranu mi přijde váš pohled na filatelii absolutně rigidní, odmítající nějaké invence. Prostě asi jako IS s jeho radikálním islamismem na poli náboženství (to nemá být urážka, chraň bůh/alláh, ale přijde mi to celkem přesné - jen jediná, ta nejčistší forma má právo existovat, ostatní je špatně a musí být vyhlazeno). A propos k vaší poznámce ze začátku - ano, pokud jste si vyměňovali známky u PNS a vy sbíral letadýlka, pro mě jste byl filatelista-námětář začátečník.
Příspěvky: 3 172
Zaregistrován
9. 3. 2010
Nedá mi, aby som tu nenapísal jeden môj postreh z prebiehajúcej diskusie. S prekvapením zisťujem, že niektorý diskutujúci (aj taký od ktorých by som to nečakal) si mýlia pojmy filatelia a zbieranie známok. Medzi týmito dvomi pojmami je podstatný rozdiel...
1. Námetové zbieranie známok - tu nevidím problém a zastávam názor - každý nech si zbiera, čo chce - čo sa mu páči - z čoho má radosť.
2. Námetová filatelia - no, neviem, neviem ... tu už to je na diskusiu. Osobne sa skôr prikláňam (nie radikálne) k názorom, že námetová filatelia so všetkým čo k filatelii patrí neexistuje.
Příspěvky: 10 878
Zaregistrován
6. 2. 2009
No filatelia je v preklade zbieranie známok, tak neviem prečo by sa nemohol používať výraz námetová filatelia.
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Příspěvky: 5 817
Zaregistrován
21. 7. 2007
V rychlosti jsem přeletěl tu spoušť, která tady v posledních dnech proběhla. Zítra brzo vstávám, takže už se chystám spát, ale pokusím se co nejdříve na některé zde uvedené myšlenkové poluce odpovědět.
Příspěvky: 3 172
Zaregistrován
9. 3. 2010
smith napsal/a:
No filatelia je v preklade zbieranie známok, tak neviem prečo by sa nemohol používať výraz námetová filatelia.
smith - pri všetkej úcte s týmto názorom nesuhlasím.
- Nie každý zberateľ známok musí byť zároveň filatelistom.
- Nie každý filatelista musí byť zberateľom známok.
Příspěvky: 386
Zaregistrován
19. 1. 2011
Právě jsem to tu přelouskal a jelikož se považuji za "námětového filatelistu" tak musím reagovat.
Kdysi jsem zbíral známky s letadýlky - PNS už tehdy nebylo, ale byl to balíčkový materiál. To opravdu nebyla filatelie. Pak jsem na nějaký čas přestal a znovu se vrátil. Našel tento server, opatřil si katology. Nyní systematicky buduji zbírku s přihlédnujím k historicko geografickým hlediskům (viz moje vlákno v Chlubírně exponátů). Pořizuji i "dražší" položky a abych to mohl dělat musím si o dané problematice něco nastudovat. Nemůžu se samozřejmě rovnat se specialisty na daná období, ale nějaký zákaldní přehled samozřejmě mám. Pokud chci pořídit nějakou celistvost (zatím to ale pro mě není prioritní), tak musím znát i ty tarify.
Navíc argument z plácáním známek různých států a období vedle sebe je podle mě docela zcestný. Je důležeté přihlížet k tomu, zda například dané letadlo je produktem průmyslu vydávajícího státu a nebo s ním má něco společného v jiném smyslu. Námětová filatelie není o sbírání "obrázků" ze šejchátů. Já osobně přemýšlím o tom proč pošta použila na známce daný námět (konkrétní typ letadla) který mě zajímá. Navíc u těch letadel to mám velmi zjednodušené tím, že vše můžu dokladovat meteriály z vhodných poštovních letů - realizovaných určitou leteckou společností, určitým typem letadla, ...
Tyto myšlenky by určitě šly naroubovat i na ty motýli (vyskytuje se ten motýl na území státu, který známku vydal?) nebo cokoliv jiného.
Tak tolik můj pohled a už se těším, co sem napíšou daleko zkušenější námětaří než jsem já, jako třeba dejvy nebo pavlínka...
Příspěvky: 386
Zaregistrován
19. 1. 2011
A ještě jedna věc - nějaký ten rok už dělám Postcrossing (většina z vás asi tuší o co jde) a podle mě známky mají ještě jednu dost podstatnou funkci, kromě uhrazení služby. A to funkci reprezentace dané země v zahraničí. Když porovnám například to, co mi chodí z USA a Ruska, tak musím konstatovat, že způsob sebereprezentace Ruska je o několik úrovní výše (a to se týká i těch nejobyčejnějších výplatních známech - porovnějte americkou emisi "Global Forever" a ruské "kremly"), což ledasco vypovídá o mentalitě státních institucí v daných zemích a potažmo i o mentalitě lidí, která je s tím neoddělitelně spjatá.
Příspěvky: 11 619
Zaregistrován
12. 6. 2012
No, v mnoha případech bych to taky docela rád věděl. Ale velké iluze si nedělám.
Kupříkladu jsem dodnes nepochopil čím to, že se najednou objevily Mickey Mausové a další dysneyovky v mnoha státech světa (a pochybuju že v některém státě samém některé známky vůbec kdy viděli. Sice tak nějak tuším, že to bude tím, že firma známky tisknoucí zakoupila práva a pak to nasrala všem, ale stejně by mne zajímal ten schvalovací a odůvodňovací proces. Docela pochybuju, že mohou vytisknout co se jim zlíbí a jak se jim to zlíbí. I když, možný je asi všechno, i to, že stát vůbec nemá kontrolu.
Sebereprezentace Ruska je sice možná propracovaná, ale lepší režim to z toho důvodu nebude, byť se tak tváří.😞 V podstatě jim to slouží pořád jako nástroj propagandy.
Příspěvky: 5 009
Zaregistrován
22. 7. 2011
babygulka napsal/a:
Vazne? Ved to je tvrdenie uplne mimo co tu pisete. Euro mince tiez sa zbieraju podla nametu, statu, atd... Aspon co viem z rozpravania kolegu zberatela. Myslim si, ze numizmatika je popularna aj kvoli tomu, ze vela ludi resp. ta bohatsia komunita, nema kde ukladat svoje peniaze.
Stále nejste schopný pochopit to podstatné.
Samozřejmě, že někteří sběratelé mincí sbírají mince podle námětů, ALE je to jenom jejich osobní postoj, který nemá nic společného s oficiální numismatikou. Některé naše vedoucí pracovníky ČNS znám osobně a pokud bych za nimi přišel s prosbou, aby oficiálně uznali námětovou numismatiku, asi by se na mě divně dívali.
V oficiální filatelii je tato disciplina uznaná jako regulerní součást a v tom je ten zásadní rozdíl.
Tedy závěrem. Ať si každý sbírá co chce, ale v oficiálním hnutí každého oboru by měly platit jistá pravidla, která dané téma v plné míře vystihuje a neměli bychom se nesnažit o něco jiného, co ve své podstatě s daným oborem nesouvisí, nebo pokud ano, pak pouze vzdáleně. Podle mého názoru shromažďováním známek pouze podle námětu (navíc pokud je toto téma, které primárně s filatelií nesouvisí) vědeckými znalostmi rozvíjeno, se dostáváme mimo daný obor, do oborů jiných. Například pokud námětem bude konkrétní druh motýla a myšlenkou bude vědecké zamyšlení z oboru motýlů. Možná by to ocenila vědecká pracovnice v tomto oboru, která možná známkám vůbec nerozumí. Je to správně? Samozřejmě souhlasím, že některé námětové sbírky mají svojí historickou hodnotu, ale zároveň si musíme přiznat, že se do námětové filatelie schovají i sbírky výše popsané, které z oboru filatelie neobsahují téměř nic.
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.