Moderátoři: smith
Příspěvky: 1
Zaregistrován
24. 7. 2018
Dobrý den, moc prosím poradí mi někdo s určením puncu.? Jeden už je zřejmý z rakouska uherska 750/1000.
Nevím si ale rady s tím druhým. Odhadne někdo příbližné stáří či cenu ? nebo proč se takové prsteny nosili? Dostala jsem ho nedávno od známého který začal hledat. Dělala jsem si srandu ať mě najde prstýnek a před pár dny mi dal tento s tím, že je to nějaký pouťový prstýnek, doma když jsem ho očistila jsem si všimla že je to stříbro a vyleštila pořádně, pak se objevili puncy na vnější straně. chtěla bych ho nechat opravit, zjistit o něm co nejvíce a vrátit s tím že ani neví co mi dal a že konečně našel něco pořádného a ne jen odpad🙂 Moc děkuji.
Obrázky:
Příspěvky: 321
Zaregistrován
27. 2. 2010
Příspěvky: 321
Zaregistrován
27. 2. 2010
Punc je určitě rakousko-uhersko, liška, čili zlato 580/1000. Období 1872-1921. Vypadá to, že se skutečně jedná i o ten olomouc, nad čumákem lišky je položená číslice 8 (pokud dobře vidím) a před čumákem je určitě písmeno A (i když to moc na té fotce vidět není). Čili, prsten byl puncovaný a tudíž pravděpodobně i vyrobený na expozituře č.8, puncovního úřadu A. A je Vídeň, expozitura A8 je Olomouc. Čili, jak říkám, zřejmě skutečně byl vyrobený v Olomouci.
Toto je citace z dopisu, který mi zaslal odborník pod pseudonymem tezcatlipoca.
sucky7@seznam.cz
Příspěvky: 321
Zaregistrován
27. 2. 2010
Mistrovská klenotnická značka KB, ale tu nedokáži dohledat. Možná někdo jiný, kdo se v tom lépe vyzná.
sucky7@seznam.cz
Příspěvky: 321
Zaregistrován
27. 2. 2010
Jediné co vím, tak lebku měly ve znaku "Sturmtruppe" už za rakouska-uherska.
sucky7@seznam.cz
Příspěvky: 1 094
Zaregistrován
2. 5. 2013
Pre Bobinu11. Tieto dotazy je dobré dávať dolu do Starožitností. Tu v minciach to nemusí vzbudiť väčšiu pozornosť.
No pokiaľ je punc určený ako rakúsko-uhorský, tak to bude striebro. Avšak tie fotky a detaily sú veľmi rozmazané. Inak ako podotkol sucky7, také emblémy lebky a skrížených hnátov používali za I. sv. vojny útočné jednotky Rakúsko-Uhorskej armády ,,Sturmtruppe". Ale zároveň to bol aj znak nemeckých husárov. Týchto artefaktov sa vyskytuje viacej na území Nemecka a Rakúska. Vyrábali sa z rôznych kovov. Strieborné nosili pravdepodobne poddôstojníci a zlaté prstene si mohli dovoliť skôr dôstojníci. Prstene alebo čapicové odznaky, tzv. ,,kappenabzeichen" z obyčajných kovov (alpaka, bronz, mosadz, oceľ) nosili bežní vojaci. V každom prípade ich nositeľ dával jasne najavo, že patrí k elitnej jednotke. Príslušníci týchto oddielov mali počas vojny najvyššie straty. Takéto spomienkové predmety si dávali preživší vojaci veteráni vyrábať i po skončení vojny. Takže tento prsteň môže pochádzať aj z povojnového obdobia.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.