
Ahoj,
mam takovy zacatecnicky dotaz, ale nejde me to na rozum..
Uvedu priklad:
Kouknu se treba na [tuhle aukc(http://www.aukro.cz/item230167166_20_korun_1926_specimen_ng_kvalita_temer_n.html) (20 K 1926, série Ng). A ted se kouknu do katalogu Novotny07 na polozku c. 21. Dale se kouknu na za bé) kde jsou serie Aa-Zh.
Nasledne se podivam na str.6 na vysvetlivky, kde je uvedeno: Aa-Zz = vsechny serie od Aa po Za az Ab po Zb.
A jsem z toho zmateny; teda zapada serie Ng do v katalogu pouziteho oznaceni Aa-Zh, neboli je Ng podmnozinou mnoziny Aa-Zh😁 ? Muzete prosim uvest dalsi podmoziny anebo priklady serii? V opacnem pripade, jak se tedy stanovuje cena? diky 😎

Zkusim odpovedet. Prvni cast odpovedi: Katalog bankovek od Novotnyho nebrat, Bajer je mnooohem lepsi🙂
A ted druha cast:
Serie u 10Kc z 1.10. 1926 jsou:
a)A - Z (coz je docela pochopitelny)
b)Aa - Zh tj. Aa..Ah...Ng...Za...Zh (takze Ng tam patri a neni treba se znepokojovat)
A jen takova rejpava, spis bych se ptal jestli je Ng prvkem mnoziny Aa - Zh (sice muze byt povazovana za podmnozinu s prave jednim prvkem, ale tak se mi to zda lepsi)
PS. ten posledni odstavec berte s rezervou, mam za sebou Tour de piivo 😎 😁

tour de piivo 😆 a de sa da kupit ten Bajer? hod sem nejaky link ked budes mat cas.
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

jaaaaj slepy som bol .diky😉
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com


Zdravim, ked uz sme pri tych urcovaniach cien z katalogov-ma z vas niekto najnovsi Standard Catalog 1961-sucasnost z maja 2007(13. vydanie)? Ja mam 12. vydanie a potreboval by som len skontrolovat ci sa nezmenili ceny u:
Irsko P-74a 325$
Norsko P-42b 22.5$ P-44a 125$
Svedsko P-55b 235$
Viem ze ceny hlavne tych drahsich su podhodnotene, tak som zvedavy ci to uz trochu upravili, uz len kvoli klesajucemu kurzu USD. Vopred diky za prip. ochotu!🙂

Bohuzel nemam, snad nekdo jiny..

Ještě k té 20 Kč / 1926 - tam se tiskly skutečně série tak, že rozhodující bylo vždy druhé písmeno (které se v řadě neměnilo) a první bylo vždy "A" až "Z" (pozor, včetně "CH"). Fajnšmekři to sbírají ještě podle toho, kde se bankovka tohoto nominálu tiskla. Tisk začal v tiskárně Haase (série A - Z, dále pak Aa - Za, Ab - Zb, Ac - ?c) a s tiskem se navázalo v TB NBČ (?c a pak zaručeně Ad - Zd, Ae - Ze, Af - Zf, Ag - Zg, Ah - Zh).
Dále se pak dochází u sběratelů ke sporům, jak je to s písmenem CH, takže (cituji-li Bajera), u jednopísmenné řady je CH skutečně napsáno oběma písmeny velkými tj. "CH", nezaměňovat tedy s "Ch", neboť jde vlastně o "C-h" (tj. poslední řada Ah - Zh).
Dále je pak rovněž zajímavé sbírat tzv. třípísmenné varianty (vzniklé tak, že první písmeno bylo "CH" a další "A", "B" ...), protože některá jsou tištěna jako "CHb" a některá jako "Chb" ...
jedna bankovka a kolik je možných variant :-)
(ještě nepočítám sběratele různých perforací :-))
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.