Příspěvky: 661
Zaregistrován
20. 3. 2019
Tady jsem zase našel něco ke krabičkám/certifikaci, co si dával prodejce na Aukro u aukce. Docela zajímavé počtení, sice delší, ale může být :-). Asi nebude souhlasit MikyM ani barbar :-))))
Proč certifikace má smysl a podle mě je budoucností numismatiky.
Osobně mi certifikace mincí dává jednoznačný smysl a poté, co jsem si zjistil základní informace o tom, jak vlastně certifikace funguje a co vše sběratelům přináší, mě ani nenapadlo, že by mohl existovat někdo, kdo by snad její přínos pro sběratele zpochybňoval.
V poslední době jsem ovšem zaregistroval, že s nárůstem popularity certifikace mincí u certifikačních autorit jako jsou NGC, nebo PCGS a další(hlavně tedy NGC), se objevují názory některých místních „odborníků“, kteří certifikované mince víceméně neuznávají. Jako důvody proč, uvádějí, že si za certifikaci lidé platí a je tedy nelogické důvěřovat výslednému hodnocení. Doporučuji každému, aby se podíval na průběh certifikace, a sám si odpověděl na otázku do jaké míry je hodnotitel „podplacený“, či je-li vůbec možné nějak ovlivnit průběh certifikace. Odkaz na video, kde je ukázáno, jak certifikace probíhá: https://www.youtube.com/watch?v=vFl5_3-pmxw
Jako další důvod, proč je certifikace špatná někteří tito „experti“ uvádějí, že uzavřením mince do holderu(„krabičky“) se dají schovat nedostatky mince na hranách a okrajích. K tomu bych řekl jen to, že u každé mince poslané na hodnocení je celá mince, nejen její hrana, důkladně zkontrolována ještě před uzavřením do holderu a pokud je hrana poškozena, tak mince dostane hodnocení „DETAILS – RIM DAMAGE“ jako například jedna nedávno prodaná mince zde na aukru(lze snadno dohledat). Obecně, pokud je mince jakýmkoliv způsobem poškozena, dostane hodnocení DETAILS a příslušný komentář, proč (viz. https://www.ngccoin.com/news/article/6434/).
Netvrdím, že certifikační autority jsou perfektní. Nejsou a ani nemůžou být, protože to jsou naštěstí také jen lidé. Jenže tito lidé jsou opravdu pečlivě vybíráni a zaškolováni světovými špičkami v hodnocení mincí, na rozdíl od místních aukro „expertů“, kteří mají očividně patent na rozum. Jediný aspekt, ve kterém věřím tomu, že hodnocení nemá smysl je v hodnocení opravdu extrémně vzácných mincí jako jsou např.: 5 haléř 1924, nebo zkušební ražby. U těchto specifických českých mincí totiž zahraniční certifikační autority nemají dostatečnou zkušenost potřebnou pro posouzení pravosti mince, popřípadě odhalení špičkového padělku – V takovýchto případech je nutné posouzení od českého znalce. U všech ostatních mincí, které nejsou extrémně padělány a hodnotitelům už jich pod rukama prošly tisíce, nebo stovky, hodnocení smysl má, protože zde slouží jako nezávislý soudce kvality mince. Nemůže se potom stát, že prodejce bude tvrdit, že je jeho prodávaná mince v UNIKÁTNÍM TOP STAVU, přitom je ale čištěná, nebo prošlá oběhem. Na druhou stranu se ani nemůže stát, že kupující nechce zaplatit adekvátní cenu za pěknou minci, protože si nemůže být jistý kvalitou mince. Certifikace je tedy výhodná pro obě strany.
Certifikace je také výborný způsob, jak zachovat kvalitu mince a to po dlouhá desetiletí, což se nedá říct o plastových kapsičkách.
Na závěr bych už jen dodal důvod, proč je pro mě certifikace budoucnost numismatiky. Důvod je jednoduchý, certifikace je totiž naprosto racionální způsob, jak přidat další objektivní faktor vzácnosti mince. Je přeci logické, že mincí, které jsou opravdu krásně zachovalé je několikanásobně méně, než těch v průměrné zachovalosti. Výsledný efekt je tedy ten, že například svatováclavský dukát v zachovalosti ms66 bude mít několikanásobně vyšší hodnotu, než například ten samý svatováclavský dukát v zachovalosti ms63. A to proto, že například u sv.dukátu ročníku 1925 je(u NGC k 10.12.2021) certifikováno v kvalitě ms63 a lepší 163 kusů, zatímco sv.dukátů ročníku 1925 je v kvalitě ms66 a lepší certifikováno pouze 16. Logicky je tedy svatováclavský dukát v kvalitě ms66 10x vzácnějsí(a měl by být i 10x dražší), než sv. dukát v kvalitě ms63. Podotýkám, že k hodnocení se zatím posílají jen ty hezčí mince, tudíž reálný poměr bude ve skutečnosti ještě vyšší než 10 ku 1. Tento posun trhu je nevyhnutelný, je to pouze otázka času. Většina světových numismatických sběratelských trhů(USA, Velká Británie atd.) totiž už několik desetiletí fungují na tomto principu Hodnocení mincí pomocí nezávislých certifikačních autorit.
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Příspěvky: 191
Zaregistrován
9. 12. 2018
To by mě zajímalo, co řeknou zastánci krabičkování na toto.
Obrázky:
Příspěvky: 9 661
Zaregistrován
28. 10. 2015
Charone svým mega příspěvkem si teda do soutěže hodil pořádný vidle😆
Spíš sem vlož foto dukátu i v tý krabičce ať seš taky v soutěži, pečenej vařenej zdejší diskutér svatovaclavák.. 🙂
Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com
Příspěvky: 9 661
Zaregistrován
28. 10. 2015
:)
Alonso šoupni to do kecárny o numis problematice.. Díky 😉
Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com
Příspěvky: 661
Zaregistrován
20. 3. 2019
OK jelikož jsem krabičkovej tak nafotím minci v ní a jsem zvědav, jak to ohodnotíte :-))) - samořejmě bez čísla a certifikace :-))))
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Příspěvky: 661
Zaregistrován
20. 3. 2019
Příspěvky: 9 661
Zaregistrován
28. 10. 2015
No výborně Charone 👍.. Krabičky ti nikdo nebere, sám jsem inzeroval, že některý kusy tam šoupnu, hold doba si to žádá nehledě na můj negativní názor, důležitý fakt je to, že se to dá s té,, plastové rakve,, vytáhnou...
Konzultace a poradenství v oboru numismatiky
https://www.linkedin.com/in/milan-heczko-01291424b
https://pin.it/4kDaagI
milan.heczko@yahoo.com
Příspěvky: 661
Zaregistrován
20. 3. 2019
barbare, tak to určitě nebudu ani zkoušet vytahovat, to pak nechám na Tobě :-)))
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Příspěvky: 5 061
Zaregistrován
11. 2. 2016
Je to takový obchodnický PR, nepsal to někdo jako FJI coins apod? Dá se souhlasit pokud mluví o investiční numismatice, v numismatice jako vědeckém a sběratelském oboru si dovolím tvrdit že je to přesně naopak a krabičky jsou spíš přítěží. Nelze zkoumat metrologii, dělat zkoušky, minci prohlížet do detailu. Navíc jak vidíme s popularizaci slabu klesá pod kvantitou kvalita hodnocení.
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Příspěvky: 4 934
Zaregistrován
25. 7. 2006
numismat@seznam.cz
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.