
Nedávno jsem koupil od jednoho kolegy, který chodí i na toto fórum, bankovku 500 Kč 1995 (serie😎. Podle popisu měla být ve stavu 1+/0. To co jsem dostal byla hrůza - bankovka několikrát vypraná a žehlená, pod UV, ale i pod denním světlem bylo vidět několik jasných přehybů.
Totéž se mi stalo, když jsem koupil nějaké franky na Ebayi - bankovky prané a vyžehlené, že úplně zmizel hlubotisk.
Jaké máte vy ostatní zkušenosti se žehlením a praním bankovek?...

Zdravím.
Potvrzuji, že tady to riziko hrozí, taky mám doma několik takových kousků. Těžko se to poznává přes internet, fyzicky to jde třeba hmatem a proti světlu. Obrana proti tomuto nešvaru je bohužel mizivá, vidina zisku je silnější. I mi se stalo, že jsem kolegovi prodal bankovku ze své sbírky, kterou jsem vyměnil za UNC a bankovka byla asi taky upravovaná. A to jsem ji měl už pěkně dlouho. Takže to určitě není novinka, už se to asi používá dlouho. Takže jde o to, jestli dotyčný prodejce upravovanou bankovku už koupil, anebo ji upravil sám. To už si musíme přebrat sami.

Takovéto bankovky, koupí člověk i od vělkých sběratelů!👿
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

Je dobře, že někdo nadnesl toto téma. Já se v "lepším"sběratelství nepohybuju příliš dlouho, ale téma úpravy vzhledu bankovek je evidentně velmi staré. Přikládám článek z I. vydání Séma, "Poznáváme a sbíráme papírové peníze", str. 106.
Vždy je nutné se ptát po účelu těchto úprav. Sém evidentně cílí na lidi, kteří si sami pro sebe chtěli vylepšit bankovky ve svých sbírkách, a to v době, kdy rozhodně nepanovala taková obsese po UNC stavech jako dnes.
V dnešní době se ovšem z přiznávaného stalo nepřiznávané a cílem není sám pro sebe si vylepšit vzhled sbírky, ale horší stav prodat výrazně dráž jako stav lepší (pokud možno UNC). V této chvíli to pochopitelně není nic jiného než obyčejný podvod. S tím, jak už dnes pomalu není kde brát UNC stavy, se tyto postupy stávají naprosto běžnými, a to i mezi velkými prodejci a na aukcích (běžnost ale neznamená, že to přestává být podvodem).
Večer bych se pokusil nafotit příklad žehlené bankovky. Bylo by dobré, kdyby se tu sešlo více obrázků tohoto typu, protože mám pocit, že mnoho laiků sice o praní a žehlení slyšelo, ale poznat tyto věci neumí. Čímž pádem snadno sedá na lep podvodníkům.
Obrázky:

Ono je to těžké. Někdo si může upravovat bankovky do své sbírky, to určitě podvod není. Někdy lze možno odtranit pouze nečistoy a td. Jenže po čase se i tyto bankovky ze sbírek dostanou mezi ostatní a to je pak jiná. Kdysi jsem se smál zkušenějším kolegům , že si čuchají k bankovkám, dnes už dobře vím, proč to dělají. Ale jak psal Majkl, bankovek ve stavec UNC rapídně ubývá a tady bych se zastal mé teorie, že u vzácnějších bankovek do roku 1953 já osobně toleruji cca 1/2 stupně v hodnocení. Lepší horší ENKO , než VYŽEHLENOU JEDNIČKU ČI DVOJKU !!!!

Tady je ta slibovaná fotka. Je to stovka s padělaným kolkem, kupovaná pro dokumentační účely s vědomím, že je žehlená (cena odpovídala horšímu stavu). Šlo mi čistě jen o to, aby dobře vypadala v albu. Zažehlený je přehyb do kříže, na fotkách je hezky vidět úzký zažehlený pásek ve svislém směru. Viditelné pouze pod úhlem, proti světlu se nic nepozná.
Poznámka k trávovi: jde o to, jestli je prodejce solidní a žehlení přizná (a cenově zohlední), nebo nesolidní a dělá, že nic.
Obrázky:

Podla Vas, aky maju stav nasledujuce bankovky?
NC, stav N !](http://www.gfxpoll.com/vote/10391-48689.html)
tav 1-2? urcite nie UNC!](http://www.gfxpoll.com/vote/10391-48690.html)
Obrázky:

dle fotky asi tak aUNC nebo po našem 0 s poznámkou zvlněná
Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.