Ostudná tisícilira

Ostudná tisícilira

Počátkem roku 1998 jsem narazil na další numismatickou zvláštnost. Tentokrát ze zahraničí. V průběhu roku 1997 zavedla Itálie novinku - bimetalickou tisíciliru. Vždy» už taky bylo na čase! 1000 lir odpovídá cca 1 německé marce, tedy asi osmnácti korunám. A pro italskou národní banku muselo být věru velmi nehospodárné udržovat v oběhu velké množství bankovek tak nízkého nominálu (životnost bankovky v oběhu je mnohonásobně nižší než životnost mince).

Italové přišli s geniálním futuristickým nápadem na výtvarné provedení mince. Na líci mince vyobrazili mapu Evropy - potažmo mapu Evropské unie, jíž jsou členy. Opravdu dobrý nápad! Jenže chybička se vloudila. Výtvarník mapy pozapomněl na to, že počátkem devadesátých let došlo ke sjednocení Německa a zakresli mapu tohoto státu bez území bývalé NDR! Po vyražení mince se na to samozřejmě přišlo. Přišlo se taky na to, že na mapě chybí např. Lucembursko. Ale tam se to dá při jeho rozlehlosti pochopit.

Celý náklad mincí měl být tedy zničen a mince byla znovu vyražena - již se správnou mapou. Ale to bychom nesměli být v Česku - teda v Itálii, ale v tomto případě to výjde nastejno. Nejenže nebyl zničen celý náklad, část mincí se dostala dokonce do běžného oběhu! Zřejmě omylem, případně jako důsledek kriminálního deliktu. Z chyboražby se stala docela vyhledávaná numismatická zvláštnost. V Čechách na burze stojí kolem 150 Kč za kus, na Internetu se dá sehnat i za tři dolary (plus poštovné, vyplatí se tedy až pro více kusů). Opravená mince je už skutečně v pořádku.

Mimochodem ale nezdá se vám trochu divné, že Italové pojali mapu Evropy tak, že nezobrazili ani celé území Itálie?

Ostatně podívejte se na obě mince sami:

Chybná hranice Německa

Opravená hranice Německa